Niebezpieczne skrzyżowanie - ankieta

Moderator: mariusz.kamienski

Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu Pocztowa/Szamotulska powinny mieć pojazdy:

jadące w ciągu ulicy Szamotulskiej w stronę przejazdu kolejowego i odwrotnie (po prostej) ?
8
47%
skręcające z ulicy Szamotulskiej w Pocztową i odwrotnie (obecne rozwiązanie) ?
9
53%

Liczba głosów : 17

Niebezpieczne skrzyżowanie - ankieta

Postprzez mariusz.kamienski » 5 grudnia 2013, o 09:18

Przejeżdżając wczoraj przez skrzyżowanie Szamotulska/Pocztowa byłem świadkiem niebezpiecznej kolizji dwóch samochodów.

Obrazek
Obrazek

Niestety wypadki i kolizje w tym miejscu zdarzają się dość często, z powodu moim zdaniem niefortunnego rozwiązania pierwszeństwa przejazdu. O ile kilkanaście lat temu pierwszeństwo przejazdu w ciągu ulic Szamotulska-Pocztowa oraz Pocztowa-Szamotulska miało sens, bo praktycznie nie było ruchu samochodowego od strony Bytkowa, to teraz sytuacja zmieniła się dość diametralnie, dlatego może lepiej i bezpieczniej gdyby drogą z pierwszeństwem byłaby ulica Szamotulska-Obornicka (po prostej). Wiem, że taka zmiana z powodu jazdy na pamięć mogłaby na początku stwarzać dla kierowców dodatkowe zagrożenia, ale uważam że przy wcześniejszym, odpowiednim oznakowaniu informacyjnym o zmianie pierwszeństwa, w przyszłości liczba kolizji na pewno by się zmniejszyła.

A wy co sądzicie o takiej zmianie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu Pocztowa / Szamotulska :?: Zapraszam do wyrażania swoich opinii oraz głosowania w ankiecie.
mariusz.kamienski
Guru

Re: Niebezpieczne skrzyżowanie

Postprzez Lechu » 5 grudnia 2013, o 09:26

Już kiedyś na to fatalne skrzyżowanie zwracałem uwagę. To skrzyżowanie od dawna się prosi aby drogą z główną była ul. Szamotulska, a podporządkowaną ul. Pocztowa. Takie rozwiązanie po prostu wynika z logiki, której ustalającym obecne oznakowanie widać zabrakło.
Lechu
Guru

Re: Niebezpieczne skrzyżowanie - ankieta

Postprzez mucha81 » 5 grudnia 2013, o 19:03

Pozwolę sie z Panem nie zgodzić.
Wiekszość osób dojeżdżających do Poznania wybierze drogę przez Kiekrz i dalej zamiast pakować się na wiecznie zakorkowaną Obornicką...Pozostają tylko dojazdy do posesji.
Po wybudowaniu Traktu całkowicie mija się to z celem, ponieważ większość aut wyjedzie z drugiej strony Rokietnicy...
I tu wracając do sedna tematu, wg mnie najbardziej niebezpiecznym skrzyżowaniem teraz i w przyszłości jest wyjazd na Szamotulską z ulicy (nie pamiętam nazwy) prowadzącej do Krzyszkowa i Pamiątkowa. Poprzez rozrost osiedli w pobliskich wsiach (m in Krzyszkowo, Przecław itd) aut tam przybywa a przepustować się nie zmienia...
Wg mnie najlepszą opcją byłoby wybudowanie w tym miejscu ronda (nawet najmniejszego) co usprawniłoby ruch
mucha81
Użytkownik

Postprzez marman1983 » 5 grudnia 2013, o 20:40

Co do ronda jako rozwiązania jest jedno ale. Polscy furmani nie potrafią na nich jeździć. Przykład to rondo na Szkolnej/Trakcie. Używanie kierunkowskazów i pierwszeństwo przejazdu (mimo oznakowania) to dla niektórych czarna magia :/
marman1983
Gaduła

Postprzez Lechu » 5 grudnia 2013, o 20:56

mucha81 napisał(a):Wiekszość osób dojeżdżających do Poznania wybierze drogę przez Kiekrz
Ciekawe, bo ja jeżdżę zawsze do Poznania przez Sobotę. Jazda przez Kiekrz to kilka przejazdów kolejowych po drodze, a przez Sobotę tylko jeden w Rokietnicy. To po pierwsze. A po drugie, to jeżeli pojadą w kierunku Kiekrza czyli skręcą w Pocztową, to jaki problem? Skręt w prawo z głównej w podporządkowaną nie będzie wymagał ustąpienia pierwszeństwa.
mucha81 napisał(a):Wg mnie najlepszą opcją byłoby wybudowanie w tym miejscu ronda (nawet najmniejszego) co usprawniłoby ruch
Owszem, rondo by było najlepszym rozwiązaniem, ale dopóki nie powstanie korzystniej dla bezpieczeństwa ustanowić jako drogę główną ul. Szamotulską, Obecnie jadący Szamotulską od strony przejazdu na skrzyżowaniu z główną ul. Pocztową muszą wykręcać głowę w lewo prawie o 180 stopni by upewnić się czy mogą jechać dalej ul. Szamotulską w kierunku Biedronki. To ograniczenie widoczności jest najczęstszą przyczyną kolizji. Dla mnie jest oczywiste, że proponowana zmiana organizacji ruchu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu.
Lechu
Guru

Postprzez Paweł » 6 grudnia 2013, o 08:46

Przejeżdżając wczoraj przez skrzyżowanie Szamotulska/Pocztowa byłem świadkiem niebezpiecznej kolizji dwóch samochodów.
... dlatego może lepiej i bezpieczniej gdyby drogą z pierwszeństwem byłaby ulica Szamotulska-Obornicka (po prostej).

Nie zgadzam się Mariusz. Bezpieczniej będzie jeśli kierowcy będą patrzeć na znaki. Skoro teraz nie zwracają na nie uwagi to wiesz co będzie się działo po zmianie pierwszeństwa? Rondo w tym miejscu jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Pytanie tylko czyją ziemią jest ten skwer trawnika ( chwastownika? ) na przeciwko restauracji bo można by o ten kawałek powiększyć miejsce na rondo. Rondo musi być odpowiednio duże dla autobusów i ciężarówek.

P.S. Znaki... Będą patrzeć na znaki. Sam chyba w to nie wierzysz. W Biedronie pojawiły się nowe oznaczenia miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Ustawione są w taki sposób, że osoba wjeżdżająca w stanowisko musi na nie patrzeć. I co? Nadal parkują bo polski kierowca to tępy jełop, a policja to największe nygusy w tym kraju bo potrafią tylko w krzakach stać. Drogowej prewencji ze strony policji w tym kraju po prostu nie ma.
Paweł
Swój

Postprzez Lechu » 6 grudnia 2013, o 09:51

Paweł napisał(a):Nie zgadzam się Mariusz. Bezpieczniej będzie jeśli kierowcy będą patrzeć na znaki.
Patrzenie na znaki nie rozwiąże problemu rozładowania korków jakie tworzą się na odcinku Szamotulskiej od przejazdu kolejowego i na samym przejeździe a nawet na ul. Obornickiej, co spowodowane jest zatrzymywaniem się pojazdów ustępujących pierwszeństwa wjeżdżającym z ul. Pocztowej w Szamotulską. Często jest tak, że korek uniemożliwia przejechanie przez przejazd, który po chwili znowu się zamyka. Zmiana pierwszeństwa jest konieczna dla poprawy płynności ruchu.
Lechu
Guru

Postprzez Paweł » 6 grudnia 2013, o 11:08

Lechu napisał(a):
Paweł napisał(a):Nie zgadzam się Mariusz. Bezpieczniej będzie jeśli kierowcy będą patrzeć na znaki.
Patrzenie na znaki nie rozwiąże problemu rozładowania korków jakie tworzą się na odcinku Szamotulskiej od przejazdu kolejowego i na samym przejeździe a nawet na ul. Obornickiej, co spowodowane jest zatrzymywaniem się pojazdów ustępujących pierwszeństwa wjeżdżającym z ul. Pocztowej w Szamotulską. Często jest tak, że korek uniemożliwia przejechanie przez przejazd, który po chwili znowu się zamyka. Zmiana pierwszeństwa jest konieczna dla poprawy płynności ruchu.

Wydawało mi się Panie Lechu, że temat dotyczy bezpieczeństwa na tym feralnym skrzyżowaniu, a używanie określenia "korki" w stosunku do ruchu w naszej wiosce to chyba słowne nadużycie? Są delikatne zatory w określonych godzinach ale nie trwają one długo, a oddany do użytku Trakt Napoleoński zaczyna wykorzystywać coraz więcej kierowców co z kolei powoduje rozluźnienie na ulicach naszej "metropolii".
Paweł
Swój

Postprzez Lechu » 6 grudnia 2013, o 11:59

Paweł napisał(a):Wydawało mi się Panie Lechu, że temat dotyczy bezpieczeństwa.
Owszem. Ale trzeba sobie też zdać sprawę, że tworzące się korki z pewnością nie poprawiają bezpieczeństwa, a wprost przeciwnie - nerwowi kierowcy spieszący się ryzykują i wymijają stojących w korkach stwarzając zagrożenie dla ruchu zarówno pieszych jak i pojazdów. A korki na Szamotulskiej mimo otwarcia Traktu Napoleońskiego nadal się zwiększają. Na ul Obornickiej i w jej sąsiedztwie powstały liczne magazyny, hurtownie i firmy usługowe, buduje się nowe, jest duży market Dino, powstało spore osiedle w Bytkowie. To wszystko generuje coraz większy ruch samochodowy
Lechu
Guru

Postprzez mucha81 » 6 grudnia 2013, o 21:40

mucha81 napisał(a):
Wiekszość osób dojeżdżających do Poznania wybierze drogę przez Kiekrz
Ciekawe, bo ja jeżdżę zawsze do Poznania przez Sobotę. Jazda przez Kiekrz to kilka przejazdów kolejowych po drodze, a przez Sobotę tylko jeden w Rokietnicy. To po pierwsze. A po drugie, to jeżeli pojadą w kierunku Kiekrza czyli skręcą w Pocztową, to jaki problem? Skręt w prawo z głównej w podporządkowaną nie będzie wymagał ustąpienia pierwszeństwa.

Byłem przygotowany na ten argument...rozumiem, iż woli Pan utknąć potem na Obornickiej. Niech mi Pan powie gdzie jadąc przez Kiekrz natrafiam na przejazd jadąc nie w kierunku Psarskiego ale na A2?

Powtórze natomiast, iż otwierając Trakt odciążone moim zdaniem zostanie skrzyżowanie przy Lewiatanie.
mucha81
Użytkownik

Następna strona

Powrót do Rokietnica